top of page

HAKKIMIZDA

KIDA  (Krav Maga Intensive Defense Academy)

İnsan kaynaklı tehlikeleri kolayca savuşturabilmeyi öğreten bir organizasyondur. 

KIDA, kadınlar, çocuklar, fiziki ya da kültürel dezavantajlı gruplar ve kendisini tehlikede hisseden insanlara öz savunma taktiklerini öğretir, güvende kalmalarını sağlar. 

KIDA, Combat Krav Maga International tarafından geliştirilen teknikleri kullanır ve uzman eğitmenleri ile birlikte bunları Türkiye gerçekleri ile kaynaştırır. 

KIDA, kendisini tehlikede hisseden insanlara beden özellikleri, yetenekleri ve cinsiyet durumlarını gözeterek en uygun eğitimi verir.

Enis Mazhar Tayman 

Yıldız Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1992’de mühendislik kariyerinden vazgeçerek gençlik hayali olan gazeteciliğe başladı.  Yeni Binyıl, Tempo, Referans, Radikal, Hürriyet gazetelerinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Aktif gazetecilik yaşamı boyunca dezavantajlı birey ve grupların haklarını savunmak üzere sayısız haber yazdı. Irak, Suriye gibi çatışmalı bölgelerde bulundu. Türkiye’de yaşanan tüm çatışmalı bölge ve ortamlarda gazetecilik yaptı. Haberleri nedeniyle 8 kez yargılandı; hiçbir davası mahkumiyetle sonuçlanmadı. Tayman Sürekli Basın Kartı sahibidir.

Enis Mazhar Tayman, 2007’de dünyanın en etkili yakın dövüş stili olan Krav Maga’yla tanıştı. 2016 yılında İsrail kökenli Combat Krav Maga International adlı uluslararası yakın dövüş okulundan eğitmen sertifikası aldı.

Tayman, Krav Maga eğitmenliği sırasında yalnızca dövüşmek değil güvenli yaşam yöntemleri üzerine de çalıştı; bu konuda araştırmalar yaptı. Türkiye sokaklarında yaşanmış pek çok tehlikeyi analiz ederek gerçekçi savunmalar üretti, eğitim verdiği kurum ve kuruluşlarda bunları uyguladı.

Tayman ayrıca Anadolu Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programı’nda eğitim almaktadır. 

Usui Reiki Eğitmeni ve EFT (Emotional Freedom Technique) bilgisine sahip olan Enis Mazhar Tayman, sertifikalı ilkyardımcıdır.

Tayman’ın Bin Delikli Ev ve Şans adlarını taşıyan yayımlanmış iki romanı bulunmaktadır.

2018 yılında İstanbul Otizm Derneği’ne katılan Enis Mazhar Tayman, dezavantajlı birey ve gruplara destek olan Krav Maga İleri Defans Araştırmaları Derneği’nin de başkanıdır.  

bottom of page