top of page

VİZYONUMUZ


Hep sorarlar Krav Maga’cı yener boksör mü? Krav Maga’cı MMA’ciyle karşılaşırsa kim kazanır? Krav Maga’cıyla Ninja karşılaşırsa ne olur peki? 

Askerlikte tankçılar arasında bir deyiş vardır... İki asker savaş alanında karşılaşırsa kim kazanır? Cevap: Tankın içinde olan.

Ancak bu sokak kavgalarında sorulabilecek en doğru soru olmayabilir...

Boks ringinde, ve boks kurallarıyla elbette boksör kazanır. Kafeste, MMA kurallarıyla MMA dövüşçüsünün kazanması kuvvetle muhtemeldir. Ya sokakta ne olur?

Her şeyden önce, yasalara saygılı ve medeni bir vatandaş, sokak kavgalarına dahil olmaz/olmamalıdır. Fakat bazen durumlar karışabilir ve bizim yasalara saygılı vatandaşımız bir saldırıya uğrayabilir. Saldırgan soygun, cinsel şiddet, bilgi talebi, trafik kazası, yol vermeme gibi nedenlerle saldırabilir. Bazen de “sen ne karışıyorsun ulan” diye saldırabilir. Hatta bazen yalnızca zevk için bile saldırıyor olabilir. Çünkü orası sokaktır ve çok ama çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Tabii ki her saldırganın saldırmaya karar verdiği anda güvendiği bir veya daha çok nedeni olabilir. Sizden daha iri olabilir, bir silahı olabilir, bir çete üyesi olabilir, uyuşturucu etkisinde olabilir. İşte bu nedenle sokaktaki saldırı dinamikleri, sportif amaçla bire bir karşılaşan ve sıklet olarak bile eşit yapılandırılmış iki rakibin maçından çok farklıdır.

O zaman sokakta bir saldırıya uğradıysak ya da böyle bir riskimiz varsa öncelikli olarak saldırgana karşı dövüş kazanma ya da puan alıcı vuruşlar gibi fikirleri terk etmiş olmamız gerekmektedir. Çünkü sokakta uğradığımız saldırılar, rakibinizi yenmekle değil hayatta kalmakla ilgilidir. Bu, yüzleşmeyi en az fiziksel / yasal / mali hasarla bertaraf etmekle ilgilidir.

 
Seçeneklerinizin arasında da kaçmak bulunabilir, paranızı vermek bulunabilir ya da saldırganın boğazına yumruk atıp, ısırmak veya bir tuğlayı kafasına çakıp kalan günlerde hapiste oturmak da bulunabilir.

Şimdi bir soru daha soralım... Malum hepimiz dövüş aleminin içindeyiz ya... 

Bıçak saldırısından kurtulma şansı en yüksek olan kimdir? Cevabı biz verelim: Buna hazır olan... 


Peki beklenmedik bir yumruk karşısında hayatta kalmak için en çok şansa kim sahiptir? Ya da sonu kötü bitebilecek bir soygunda, cinsel saldırıda yahut bir kaçırma girişiminde... Evet cevap yine aynı: Buna hazır olan...

 

Peki buna hazır olmamızın bir yolu var mı? Çoğunlukta yoktur, çünkü bir saldırgan “Şimdi gelip sana saldırıyorum” demez. Ancak tabii ki uyanıklığımızı artırma yolları vardır; saldırıları karşılamanın ve saldırganı bertaraf etmenin de yolları vardır. Krav Maga size hem uyanıklığı artırmanın hem saldırganları bertarf etmenin yollarını öğretir. Biz de buradan hareketle Krav Maga’da niyeti kendini sokakta savunmak veya hayatta kalmak olanlara dövüş eğitimi verirken sokak kavgalarını kazanmak yerine şiddetli saldırılardan sağ çıkmaya odaklanmalarını öğütleriz.

Ne var ki bir saldırıya karşı hazır olmanızın tek yolu Krav Maga da değildir. Pek çok saygın dövüş sanatı eğitmeni bu konuda her gün çalışmalar yapıyor ve insanları kendilerini savunabilmeleri için eğitimler veriyor. Bu nedenle hangi saygın dövüş eğitimini alıyor olursanız olun ve tabii bir müsabık bir sporcu değilseniz eğitmenlerinizden size puan almak değil hayatta kalmak için bir şeyler öğretmelerini isteyin, bunu sağlamayanlara da acilen teşekkür ederek oradan ayrılın. 


O zaman yakın dövüş vizyonumuzu net biçimde anlatan bir son soruyla bitirelim... 

 

Bir sokak saldırısından kim en kolay ve herhangi bir hasar almadan yüzde 100 sağlıkla kurtulabilir? 

 

Cevabı aşağıda:) 

nayamlo adarO

           KADINLAR İÇİN KRAV MAGA

 

2019'da Türkiye'de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na göre 474 kadın öldürüldü. 

İsteatistiklere göre her üç kadından biri evinde şiddet görüyor. Bu rakamlar kadına şiddetin sıradanlaştığını hissettirse de KIDA-KM CLUB bu şiddet ortamının sıradanlaşmasını kabul etmez. Üyelerini şiddet karşısında kendilerini savunabilmek için eğitir.

           ÇOCUKLAR İÇİN KRAV MAGA

 

​2018 yılında 1217 çocuk istismarı basına yansıdı, 26 çocuk öldürüldü Çocuğa karşı şiddet istatistikleri ise ne yazık ki sağlıklı bir veriden yoksun. KIDA-KM CLUB, bu nedenle istismar ve şiddetin çocukları da vurduğu bilinciyle hareket eder. KIDA-KM CLUB bu amaçla çocuklara özgü özsavunma taktiklerini  araştırır, geliştirir ve öğretir

           HER YAŞA ÖZEL DERSLER

Krav maga öğrenmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Cinsiyeti ne olursa olsun isteyen herkes her yaşta kendisini savunmak için krav Maga tekniklerinden yararlanabilir. KIDA-KM CLUB, her yaşa özel savunma taktiklerini üyelerine öğretir. 

           HERKES İÇİN SOKAK SENARYOLARI

 

Minder veya ringde dövüşmenin kuralları bellidir. Oysa sokakta herhangi bir kural yoktur. KIDA-KM CLUB, gerçek hayattan alınma sokak senaryolarını üyelerine gösterir ve bunlara karşı korunma taktiklerini yine günlük hayattaki objelerden yararlanarak öğretir.  

bottom of page