top of page

Şiddete eğilimli erkeği nasıl tanırsınız

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2020


Kadınların uğradığı şiddetin günden güne artması ve yaşanan vahşetten yola çıkarak bir KIDA Krav Maga olarak bir uyarı notu hazırladık.


Bu arada hemen belirtelim; kadına şiddet tabii ki bir eğitim sorunudur. Bunu çözmek için tüm canlı haklarını da içeren insancıl, demokrat bir toplumsal eğitim programı dahil uzun soluklu bir mücadele içinde olmalıyız.

Şiddeti şiddetle bitiremeyeceğimizi de biliyoruz.

Ancak tabiri caizse ev yanıyor. Çatı alev almış durumda. Yangın güvenlik eğitimi yerine yangını söndürmek için hareket etmeliyiz.

Yangını söndürmek için eyleme geçmeliyiz.

Akabinde çocuklarımızı nasıl eğitmek gerektiğini konuşabiliriz.

Kaleme aldığımız uyarı notunu bu anlayışla değerlendirmenizi rica ederiz.


Sevgili Kadınlar;


· Erkek partneriniz günlük yaşamda şiddete eğilimliyse “Beni seviyor, bana yapmaz” demeyin. Bir gün size (sevse de sevmese de) şiddet uygulaması büyük bir olasılıktır.


· Erkek partneriniz size öfkesini duvara yumruk atarak (ama size dokunmayarak) dışa vuruyorsa, duvar bulamadığı / bulmak istemeyeceği zamanların da olacağını unutmayın.


· Duygusal şiddet fiziksel şiddetin kesin habercisidir. Erkek partneriniz size büyük ihtimalle ilk olarak duygusal şiddet uygulayacaktır. (Aşırı eleştirmek, tehdit etmek, aşağılamak, hakaret etmek, utandırmak, iletişime geçmemek, duygusal olarak ihmal etmek, yalan söylemek, küçümsemek, görmezden gelmek vb.)


· Erkek partneriniz herhangi bir uyarıcı / uyuşturucu etkisi altında iken yaptıklarından da sorumludur. “Normalde çok iyi bir insan. İçmediği zaman karıncayı bile incitmez” diye düşünmeyin.


· Erkek partneriniz hayatınıza karışıyorsa (giyiminiz, geliş gidiş saatleriniz, geliş gidiş biçiminiz, arkadaşlarınız) yarın da sizi engellemeye kalkacaktır. Tepki verirseniz şiddete uğrama ihtimaliniz yüksek olacaktır.


· Erkek partneriniz için hayat çok zorsa ve sizin “bir eliniz yağda bir eliniz balda”ysa kendini sizden daha fazla önemsiyor demektir.


· Erkek partneriniz sizin ev içindeki rolünüzü “İçişleri Bakanı” olarak bile tanımlıyorsa kendini Başbakan görüyordur. Yani sizden üstün olduğunu düşünüyordur.


· Erkek partneriniz sizi aşırı kıskanıyor ve bunu sevgiye bağlıyorsa inanmayın.


· Erkek partneriniz şifrelerinize, cep telefonunuzun içindekilere, bilgisayarınızdaki bilgilere vs. ulaşmaya (aslında kontrol etmek istiyordur) çalışıyorsa izin vermeyin.


· Erkek partneriniz evliyse ve eşiyle mutsuz olduğunu anlatarak sizi ikna etmeye çalışıyorsa inanmayın. Çoğunlukla yalan söylüyordur.


· Erkek partneriniz hesap verilebilirlik karşılığında bile hesap soruyorsa hemen oradan uzaklaşın. Çünkü asıl amacı birbirinizden haberdar olmak değil hesap sormaktır


· Erkek partneriniz “sizi seviyor”sa bunları niye yapsın? Hemen bir arama motorlarına bununla ilgili sorular sorun. Ardından psikologla veya psikiyatr ile görüşün ve size nedenlerini anlatsın.


· Erkek partneriniz engellendiği zamanlarda sükunetini kaybediyorsa bunun çözümü onu sakin tutmak değil; yanından uzaklaşmaktır.


· Erkek partneriniz size uyguladığı şiddeti küçümsüyorsa “Ne var bir kere bağırdıysam” “Ya bir tokat neticede” diyorsa inanmayın. Muhtemelen sadece sizi kontrol edeceği kadar şiddet kullanıyordur. Sözünü dinlemezseniz şiddetin dozu artar.


· Erkek partneriniz çalışmanız karşılığında gelirinizin azlığını bahane ederek ve sizi buna inandırarak iş bıraktırmaya çalışabilir. Size muhtemelen daha iyi bakacağını da söyleyecektir ki bazen bunu yapabilir de... Ancak bir işe sahip olmanız, sosyal yaşamda yer almanız, dışarı çıkabilmeniz, sigortalıysanız emeklilik hakkı ve diğer sosyal güvencelerinizi en çok da iyi veya kötü ayaklarınızın üzerinde durabilmenizi sağlar. Sizi birey yapar. Geliriniz ne kadar az olursa olsun iş yaşamından kopmayın.


· Erkek partneriniz şiddet içeren bir işte çalışıyorsa muhtemelen bu şiddeti kullanmayı, gizlemeyi ve usulüne uygun kullanmayı da biliyordur. Gözünüz açık olsun.


· Erkek partneriniz için “Bir gün değişir / ben onu değiştiririm” gibi bir hayale kapılmayın

D-E-Ğ-İ-Ş-M-E-Z!


· Son olarak kendinizi hem duygusal hem fiziksel şiddete karşı savunmayı öğrenin.


817 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Beğendiyseniz lütfen link verin©
bottom of page